پایان نامه مدیریت

عنوان کامل پایان نامه :

 مطالعه اندازه تأثیرنظارت ذیحساب بر عملکرد عاملین ذیحساب ناجا

قسمتی از متن پایان نامه :

– تعریف لغوی نظارت ،کنترل ,بازرسی

واژه نظارت به معنای نظر کردن و نگریستن به چیزی، مراقبت، تحت نظر، دیده بانی می باشد، به همین سبب به کسی که از طرف اداره یا وزارتخانه ای مأمور گردد که به کارهای یک فرد یا مؤسسه یا اداره ای جهت اصلاح، رشد، گزارش دادن و یا بهتر بجای آوردن امور رسیدگی کند، بازرسی گفته می گردد. (دهخدا ،بی تا ،ص، 587)

در فرهنگ المعجم الوسط آمده می باشد (النظاره:افراسه والحذق) به تعبیری نظارت یعنی فراست، مهارت دانایی و تیزهوشی در مطالعه و اثبات امور محوله می باشد.

در این بین ناظر (از همین ماده) به معنای فرد امین و متعهدی می باشد که وظیفه تفحض مطالعه صحت و سقم امری به وی واگذار میشود.(فرهنگ المعجم الوسط ، بی تا، ص،93).

دکتر تقوی دامغانی نظارت را در یک جمله کوتاه چنین تعریف می کند. ( کوششی که مدیر در جهت تطبیق عملیات با برنامه انجام می دهد تا اندازه صحت و سقم فعالیت ها را به دست آورد. ) نظارت گفته می گردد. (تقوی دامغانی ، 1371ص، 95)

2-2-6- تعریف اصلاحی نظارت

شما می توانید مطالب مشابه این مطلب را با جستجو در همین سایت بخوانید

کوششی که مدیر درجهت تطبیق عملیات با برنامه انجام میدهد تا اندازه صحت و سقم فعالیت ها را به دست آورده، نظارت گفته می گردد.( تقوی دامغانی ،1371 ص، 95)

 

 

2-2-7- تعریف تخصصی

کارشناسان، اساتید و متون علوم مدیریت، نظارت و کنترل را به شکل های مختلفی تعریف کرده اند که بعضی از آن ها به تبیین ذیل تصریح می گردد:

– تطبیق فعالیت های یک مؤسسه با اهداف تعیین شده طبق موازین قانونی و همجنین انطباق فعالیت های مردمی با موازین قانونی و نظم اجتمایی مصداق نظارت دارد.(انصاری، ،138 ص، 149).

– نظارت عبارت می باشد از مقایسه عملکرد یک مجموعه با آن چیز که میبایستی انجام می گردید

.( رخشنده 1378ص، 149).

سوالات یا اهداف این پایان نامه : 

1)ارزیابی وظیفه نظارتی ذیحساب و مدیرکل مالی ناجا.

2)شناسایی و تجزیه و تحلیل عواملی که موجب بروز مشکل و نابسامانی در امر نظارت مالی گردیده می باشد.

3)ارائه راه حلها جهت رفع معضلات و اعمال نظارت مالی.

بدون تردید تقویت بازرسی و نظارت در هر یگانی تضمین کننده اجرای قانون، عامل حفظ اموال بیت المال و جلب اعتماد مسئولین ناجا نسبت به ذیحساب و تداوم بخش اطمینان مدیران و تثبیت نظارت و بازرسی ضامن سلامتی یگانها و گامی در جهت حفظ مصالح سازمانی.

پس هدفهای اساسی نظارت مالی را می توان به تبیین ذیل بیان نمود:

‌الف- تامین مقاصد ذیحساب یعنی انطباق هرگونه پرداخت پس از مراحل خرج.

ب- حفظ محدودیتهای مالی، یعنی اندازه پرداختهای قطعی و تعهدات از اعتبارات مصوب تجاوز نکرده و پرداختها طبق مقررات به اقدام آمده و اجرای عملیات با برنامه ها و هدفهای پیش بینی شده مطابقت داشته باشد.

ج- ایجاد مکانیزم و روشهای مناسب برای کنترل درآمدها و انجام هزینه ها.

د- مطالعه و کنترل و نظارت بر عملکرد مالی به مقصود اعمال صحیح قوانین و مقررات که در نهایت باعث بهره گیری بهینه از منابع مالی و باعث کاهش انحراف در اهداف سازمان گردد.

لینک متن کامل پایان نامه رشته مدیریت با عنوان : مطالعه اندازه تأثیرنظارت ذیحساب بر عملکرد عاملین ذیحساب ناجا  با فرمت ورد